27 юни 2026 Бургас, България
Търси

Александър Вучич: Ще подам оставка като президент

27 юни 2026 преди 3 ч
Александър Вучич: Ще подам оставка като президент

Сръбският президент заяви на митинг на управляващата Сръбска прогресивна партия, че ще се оттегли от поста в следващите седмици или месеци. Изявлението идва на фона на продължаващата политическа криза и протестите след трагедията в Нови Сад.

Сръбският президент Александър Вучич обяви, че ще подаде оставка като държавен глава. Изявлението той направи по време на митинг на управляващата Сръбска прогресивна партия (SNS) в Белград.

Новината беше посрещната с бурни аплодисменти и възгласи „Ацо, сърбино!“ от неговите привърженици.

Вучич потвърди намерението си

По време на обръщението си Вучич заяви, че възнамерява да се оттегли от президентския пост в следващите седмици или месеци. По-рано този месец той вече беше заявил в интервю, че планира да подаде оставка и дори намекна, че това може да стане по-рано от първоначално очакваното.

Според сръбските медии президентът обмисля след това да продължи политическата си кариера, включително с евентуална кандидатура за министър-председател.

Решението идва след месеци на протести

Изявлението на Вучич идва след продължилите с месеци студентски и граждански протести в Сърбия.

Недоволството започна след трагедията в Нови Сад на 1 ноември 2024 г., когато се срути козирката на наскоро ремонтираната железопътна гара. При инцидента загинаха 16 души, а протестиращите обвиниха властите в корупция и липса на контрол.

Очакват се предсрочни избори

Вучич заяви още, че в страната се очакват избори след лятото, като точната дата предстои да бъде определена от компетентните институции.

Ако оставката му бъде реализирана, тя ще сложи край на втория му президентски мандат преди изтичането му и ще отвори нов етап в политическия живот на Сърбия.

Още новини в категория Светът

Последвайте ни в Telegram: https://t.me/p26news

Още от Светът