Бургас Блус Фест 2026 се връща с трибют „С песен за Пламен“: Кръпката и банди от България и Гърция излизат на сцената
На 21 август откритата сцена до Флората събира блус общността в памет на Пламен Ставрев, а всяка българска банда ще изпълни негова песен.
На 21 август 2026 г. от 19:00 ч. Бургас отново ще се събере около блуса. Откритата сцена в Морската градина, до Флората, приема „Бургас Блус Фест 2026“ под мотото „С песен за Пламен“.
Събитието е посветено на паметта на бургаския музикант Пламен Ставрев. Организаторите го описват като човек, чието име поколения свързват с духа на фестивала. Затова всички български банди в програмата ще включат и по една негова песен.
„С песен за Пламен“: вечер с ясна кауза
Тази година форматът е повече от концерт. Той е музикален жест на признателност и обща среща на сцена. Идеята е лична и конкретна. Публиката да чуе познати парчета през гласа на различни групи.
Мотото подсказва и посоката на вечерта. Фокусът е върху паметта, приемствеността и живата връзка между местната сцена и публиката. Това е важен сигнал за Бургас. Градът продължава да развива културния си календар.
Хедлайнерите и гостите: блус, рок и енергия от 70-те
Хедлайнери ще бъдат Васко Кръпката и „Подуене Блус Бенд“. Групата е сред най-разпознаваемите имена в българския блус. Тя има над 35 години на сцена. В репертоара ѝ са песни, останали в паметта на прехода. Звукът им носи блус китара и хармоника. В него има и препратки към Мисисипи и Джими Хендрикс.
От Гърция пристига Sakis Dovolis Trio. Това е блус-рок трио, водено от китариста и автор Сакис Доволис. Групата стъпва върху традиционния блус. Добавя и експлозивния рок заряд от 70-те.
Бургаската банда Harmonic ще представи свой микс от рок и блус. В него водещи са емоцията и свободата на изразяване. „Атолука Блус Картел“ идват с пловдивски блус и закачливи текстове. Те залагат на пряка връзка с публиката.
Местната сцена ще бъде представена и от The Cold Shots. Музикантите се събират около любовта към Стиви Рей Вон. В репертоара им влизат и блус класики. Те добавят и суровата енергия на рок музиката.
Афтърпарти и призив към публиката: архивът още се събира
След концертната програма вечерта продължава с афтърпарти. То започва в 23:30 ч. в Barabar. Там музиканти и фенове ще останат заедно в по-неформална атмосфера. Мястото е близо до морето. Посланието е ясно. Фестивалът не свършва с последната песен.
Организаторите продължават да събират архивни материали от предишни издания. Търсят снимки, видеа, плакати и лични истории. Всеки, който пази спомен от фестивала, може да го изпрати към официалната Facebook страница: https://www.facebook.com/profile.php?id=61589887656837
Събитието е част от кандидатурата на Бургас за Европейска столица на културата 2032.

Още новини в категория Новини от Бургас
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/p26news
Още от Новини от Бургас
КЪРДЖАЛИ НЮЗ
Финално споразумение: „ДПМ Крумовград“ инвестира още 300 000 евро в последната година на рудник „Ада тепе“
КЪРДЖАЛИ НЮЗ
Бум на измамите с пенсии в Кърджали: Случаите с фалшив стаж скочиха двойно само за шест месеца
КЪРДЖАЛИ НЮЗ
Жена зад волана с 2,26 промила в Кърджали: полицията я задържа след нощна проверка

