25 юни 2026 Бургас, България
Търси

Държавата си върна язовир „Ахелой“: принудително изземване след години спорове и отказ да се освободи водната площ

25 юни 2026 преди 2 ч
Държавата си върна язовир „Ахелой“: принудително изземване след години спорове и отказ да се освободи водната площ

Областната управа в Бургас пое обратно управлението на 67 дка от язовира, определен за приоритетно питейно водоснабдяване, след като фирма не го предаде доброволно и продължи дейност без валидни разрешителни.

Областна администрация Бургас принудително иззе и върна управлението си над част от язовир „Ахелой“. Язовирът е определен за водоизточник за приоритетно питейно-битово водоснабдяване. От областната управа описват действията като без аналог в страната.

Иззетият имот е част от водната площ на язовира. Става дума за 67 дка. Общата площ на водоема е 381 745 кв. м. Теренът се намира в землището на с. Бата, община Поморие.

Според администрацията фирма „Янулов и Ко“ ЕООД е ползвала водната площ без правно основание. Уточнява се и че имотът е използван не по предназначение. Причината е промяна в статута на язовира, свързана с питейното водоснабдяване.

Акцията на терен: лодки, демонтаж и почистване

При изпълнението на принудителното изземване е направен обход с лодки. От водата са извадени садки с мрежи, пълни с риба. Рибата е пусната обратно в язовира. Посочва се, че основно е шаран и сом.

Премахнати са буйове, закрепени към дъното с котви. По данни на областната управа котвите са тежали близо тон. Почистен е и прилежащ терен по брега. Оттам уточняват, че са премахнати отпадъци и дървен материал.

Администрацията дава срок от един месец фирмата да организира цялостно почистване. Целта е обектът да бъде предаден във вида, в който е придобит от държавата за ползване преди 10 години.

Защо се стигна до изземване

Областният управител Дико Диков заяви, че действията целят да се предотвратят злоупотреби с държавна собственост. Той благодари на институциите, участвали в операцията. По думите му не е допуснат хаос и е показано, че държавата „има характер“.

Областната управа посочва, че през годините са изпращани многократни писмени покани. Те са били адресирани до „Янулов и Ко“ ЕООД. Според администрацията не е последвала воля за доброволно предаване на имота.

На 16 юни 2026 г. е издадена заповед №РД-09-22 за принудително изземване. Посочен е и срок за доброволно предаване до 24 юни 2026 г. След като това не е станало, институциите са пристъпили към изпълнение на мярката.

Хронологията: договор, прекратяване и отнети регистрации

По данни на Областна администрация Бургас през 2016 г. е сключен договор за наем с „Напоителни системи“ ЕАД. Той е прекратен със заповед през 2021 г. След това язовирът е предаден на областната администрация.

С решение на Министерския съвет от 2020 г. язовир „Ахелой“ е определен за приоритетен водоизточник за питейно-битови нужди. Управлението е възложено на областния управител на Бургас.

Администрацията твърди, че са предприети и други стъпки срещу дейности по аквакултури. Посочва се прекратена регистрация от ИАРА. Отбелязва се и заличена регистрация на животновъден обект от ОДБХ-Бургас. Според областната управа е отнето и разрешително от МОСВ за ползване на водния обект за аквакултури.

Посочва се, че управителят на дружеството е бил информиран на всеки етап. През 2024 г. фирмата е уведомена за промяната на предназначението. През 2025 г. е изпратено ново писмо за спешна необходимост от освобождаване. Според администрацията и след разговор през 2026 г. не е последвало освобождаване.

За да се предотвратят бъдещи нарушения, язовирът ще бъде охраняван. Отговорността е възложена на служители на ИАРА и ОДМВР–Бургас.

Още новини в категория Новини от Бургас

Последвайте ни в Telegram: https://t.me/p26news

Още от Новини от Бургас