„Кошница с грижа“: Държавата и веригите договарят до 30% по-ниски цени на основни храни
Правителството и търговските вериги стартират съвместна инициатива за дългосрочно намаление на цените на ключови хранителни продукти.
Овладяването на ръста на цените на основните хранителни продукти е една от най-важните теми. Това каза премиерът Румен Радев при представянето на Националната инициатива „Кошница с грижа“ – съвместна кампания на правителството и водещи търговски вериги.
„Днес създаваме едно стратегическо партньорство между търговските вериги и правителството на Република България – партньорство, насочено към гарантиране на стабилност, предвидимост и социална отговорност към всички български граждани във време на криза и висока инфлация“, заяви държавният глава.
Министърът на икономиката Александър Пулев посочи, че очаква от търговските вериги намаление до 30% на основни хранителни стоки. По думите му това не са краткосрочни промоции, а по-дългосрочен ангажимент.
Министърът на земеделието Пламен Абровски допълни, че целта е да се осигури по-качествена и по-достъпна храна за гражданите, като вече има постигнато намаление от около 15% върху базовата потребителска кошница за минимум 6 месеца.
Търговските вериги, участващи в инициативата, заявяват готовност за намаления между 15% и 30% на основни хранителни продукти. Част от тях вече са започнали прилагането на отстъпките, а при други те ще стартират в следващите дни. Продуктите в „Кошница с грижа“ ще бъдат специално обозначени.
Инициативата цели да облекчи разходите на домакинствата в условия на повишени цени и да осигури по-голяма предвидимост на семейния бюджет.
Още новини в категория България
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/p26news
Още от България
